utorok 16. apríla 2013

Škôlka sa prebúdza

    Konečne prišla jar a môžme sa vrhnúť do práce! Za tých pár slnečných dní sme už odmakali zopár menších a 2 väčšie brigádky. Vypratali sme so Zámočku sklad dreva, ošetrili sme vplyvom vlhka vzniknuté plesne na drevených trámoch, namaľovali sme zvyšné palice na "zvonkohru" - už je z nich pekná pestrofarebná kopa, treba ich ešte navŕtať, natiahnuť lano a zavesiť. Zavesením inštalujeme i vrecia naplnené slamou, ktoré budú slúižť ako prvok na cvičenie rytmu, či na vybíjanie prebytočnej energie.

S prvkami do senzória pomáhali i šikovné decká zo susedstva, ktoré sa sem
plánujú chodiť hrávať.
"Zvonkohra" už visí...
Pre ľahší pohyb aj najmenších detí sme vyrobili oblé drevené schodíky ku všetkým vchodom do Zámočku, treba ich ešte natrieť proti škodcom i oderu.

Nové zaoblené schodíky, aj pre tie najmenšie deti. 
Vyrobili sme drevené sedenie v podobe prenosných zabrúsených "klátikov", v niektorých sa nám už podarilo zapíliť zárezy, ktoré slúžia na ľahšiu manipuláciu s klátikmi. Doopravili sme praskliny, ktoré v hlinenej stene vznikli prirodzene počas zimných mrazov, vyčistili sme zablatené fľaše, takže detičky majú rôznofarebné priezory "z domu do záhrady", a slniečko nimi krásne presvecuje.

Školáčka Linda sa rada vracia do svojej starej škôlky
a rada pomôže aj pri špinavej práci.
Deti sa jednoducho radi "zamažú"...
   Kopu nepotrebnej hliny sme previezli na slniečkom presvietené miesto tak, aby sa doň v krátkej budúcnosti zakomponovala staršia šmýkačka zo zadného dvora, ktorú týmto spôsobom "zrecyklujeme". Tu je inšpirácia z Islandu:


    Do záhrady pribudla aj hojdacia kladina na rozvoj hrubej motoriky detí. Záhony, ktoré už dostávajú novú podobu "kľúčovej dierky" podľa zásad permakultúrneho dizajnu záhrad, sme pripravili pre nové bylinky, ktoré si už o pár dní budú môcť detičky s rodičmi samy zasadiť... Skalničky na zelenej streche rastú bujne aj po zime, veľmi sme sa tomu potešili :)

Pani učiteľky si opäť odpracovali kus ťažkej roboty. Minuloročný záhon
sa poriadne rozrástol, rozhodli sme sa pre väčšiu plochu. Takto vzniká..
   
Vynovený záhon tvaru kľúčovej dierky. Vnútri vchod do centra záhonu ako
prvok permakultúrneho dizajnu záhrady. Umožní deťom ľahšie zbierať plody
záhonu bez vstupovania na pôdu. 
Všetky zvyšné práce chceme dokončiť do Dňa Zelených škôl (u nás v MŠ sa koná 22.4.), aby sme vás, rodičov, deti i priateľov školy mohli privítať v upravenom a sfunkčnenom priestore.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára