pondelok 22. októbra 2012

Čo je to ten cob?

Cob
- tradičná zmes ílovitej zeminy zvanej hlina + piesok + slama + ľubovoľné prírodné aditíva na zlepšenie vlastností (kravské a konské lajno, chlpy, vlasy, seno, stavebná suť, plevy, atď).Počas predchádzajúcich víkendov sme v zelenej škôlke Na Tehelni stavali hlineno-slamené steny technikou cob. Táto technika má pôvod v minulosti a mnohé budovy z nej pretrvávajú stovky rokov dodnes. Oživili ju pre súčastnosť prírodní stavitelia zo Severnej Ameriky. Títo hľadali lacnú, lokálnu a zdraviu nezávadnú techniku stavby stien. Výhodou cobu je, že je dostupný v miernom klimatickom pásme takmer každému z jeho vlastného pozemku, prípadne z veľmi blízkeho okolia. Aj u nás sú hlina a slama dnes takmer zadarmo a piesok-štrk je veľmi lacný.

Cob tvorí tepelne-akumulačnú masu - vhodná ako výplň priečok v dome, na stavbu  masívnych stien, ktoré výborne odtieňujú zvuky aj elektro-magnetické žiarenia, pohlcujú pachy a regulujú vzdušnú vlhkosť v interiéry. Príjemne sa tvaruje do organických tvarov, kreativite sa medze nekladú a môžu s ním pracovať holými rukami aj alergici a deti.

Cob musí byť chránený voči tečúcej a striekajúcej vode a mrazu. Cob má slabé tepelno-izolačné vlastnosti, v našom teplotnom pásme je vhodné v zime obývateľné stavby z neho izolovať materiálmi s vyšším tepelných odporom (napr. slamou, konopím, ovčou vlnou a podobne.).

Stavanie z cobu a s cobom je fyzicky a časovo náročné ale o to zábavnejšie - pomáha ľuďom vrátiť sa ku práci s prírodnými materiálmi a utužuje kolektív - podporuje komunitnú spoluprácu pri tvorbe zmysluplných projektov.

Inšpirácie zo sveta:
http://naturalhomes.org/cobhouses.htm
http://www.youtube.com/watch?v=GbM2In5Hfx4&tracker=False
http://www.davidsheen.com/firstearth/videos.htm

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára