
Medzinárodný deň nulového odpadu sme oslávili nápadmi a aktivitami, pri ktorých sme nevytvorili žiadny ďalší odpad, pretvorili sme nepotrebné veci na nové a užitočné a objavili sme, že aj naše staré mamy robili veľa vecí ekologicky.

Do aktivity sa zapojili pani učiteľky v triedach spolu s deťmi, ale perfektné nápady ste poslali aj vy rodičia s vašimi malými pomocníkmi. :-) Tu sú niektoré z nich.
Deti v škôlke si so svojimi pani učiteľkami vyrábali čistiace prostriedky z prírodných materiálov. Použili ocot, citrón, bylinky zo školskej záhrady, prírodné vonné oleje a znovupoužiteľné nádoby. Svoj výrobok potom mohli otestovať pri umývaní výtvarných potrieb :-)








Víkendové ráno patrí palacinkám a lievancom! Tip a recept na lievance bez odpadu poslal Martinko s maminou. Na raňajky vybrali fajnotu, z ktorej nebude odpad v podobe obalu, napr. ako z jogurtu. Využili pri tom len to čo mali doma, aby zbytočne nenakupovali.
Všetko sa môže miešať rovno v mixéri:
150g ovsených vločiek - zaliať mliekom tak aby, vločky mlieko vpili. Nechať postáť 10min. Pridať 1 vajce, 1 banán, ktorý pomôže nakrájať dieťa :), pridať čajovú lyžicu škorice a čajovú lyžicu prášku do pečiva.


S prípravou obeda pomáhali aj Miško so sestričkou. Spravili vlastné domáce rezance do polievky, pripravili strúhanku zo suchých rožkov a obalili v nej rezne. Šupky zo zemiakov vyseparovali a vysypali
do kompostu na záhrade.


O kompost sa postarali a dážďovky nakŕmili aj chlapci Krištofovci.

Miškov hmyzí domček z plechoviek od kávy, roliek toaletného papiera, a z obalového kartónu. V takom by chcel bývať nejeden hmyz. :-)

Zoe vie, že najlepšie sa fúka nos do bavlnenej znovu použiteľnej látkovej vreckovky, a preto si také pre seba aj pre bábiky zobrala od starkej.


Peťko s maminou posielajú postup na výrobu parádnej tenisky zo starej krabice. Nielen predškoláci si vďaka nej môžu precvičiť viazanie šnúrok a jemnú motoriku.
- Na kus kartónu z krabice si načrtneme tvar tenisky fixkou
- vystrihneme ju, vyfarbíme, urobíme do nej dierky
- orezávačom ju prerežeme
- nakoniec navlečieme šnúrku, ktorú sme našli doma




Stará krabica alebo kus kartónu sa dá využiť aj na hranie rôznych spoločenských hier. Ľudko s ocinom si narysoval a nakreslil hraciu plochu a taktiež posiela návod na ďalšiu hru - žížalky.
Deti prederavili ceruzkami dierky, do nich sme dali slamky a potom sa toaletnou rolkou strieľa. Keď sú slamky blízko a je dobrá muška, dá sa trafiť aj viac slamiek naraz. Ak človek trafí, ide znova. Hrali sme vždy do 10 a kto vyhral sériu 5 víťaztiev, bol celkový víťaz.


Fialekovci si nákup zeleniny a pečiva odniesli miesto igelitových vrecúšok v znovupoužiteľných ľanových vrecúškach.

A malý tip posiela aj Klárka, ktorá staré pečivo nevyhadzuje, ale robí si z neho chrumkavé hrianky, ktoré má veľmi rada.

Adamko s maminou vyrábali "látku" zo starých obalov a igelitových vrecúšok ktoré zažehlili cez papier na pečenie a potom zošili aby znikla eko kapsička na pokémon kartičky.



Miška zas zo starého obalu na mlieko vyrobila kŕmitko pre vtáčiky. Obal prestriekala a vyzdobila ďobkovanou technikou :-)



Ani v mravčekovej triede sa nezaháľalo a deti si spolu s pani učiteľkou vyrobili roztok proti nadmernému usadzovaniu prachu s citrónovou vôňou, hneď ho aj otestovali a rozvoňali si triedu. Ak by ste si ho chceli vyrobiť doma a zbaviť sa prachu aj vy, prikladáme recept:
- 10 kvapiek citrónového esenciálneho oleja
- 2 lyžice čistej citrónovej šťavy
- 3-5 kvapiek extra panenského olivového oleja
- nádobku s rozprašovačom
- Všetko spolu premiešame, nastriekame a vyutierame handričkou. Na povrchu po vyčistení ostane povlak, ktorý odpudzuje prach.
Za všetky super nápady ďakujeme. Veríme, že inšpirujú aj kamarátov k výrobe nejakých svojich bezodpadových výrobkov alebo k aktivitám, ktoré pomáhajú životnému prostrediu. Pretože nám nie je jedno kde a ako žijeme.